Siirry sisältöön

Webaston asentelua 22.6.2013

Spread the love

IMG_3898 IMG_3899 IMG_3902

IMG_3904

22.6.2013
Maalin kuivuttua ja palavien hihojen aiheuttaman savun hälvettyä rohkaisin mieleni ja rupesin asentelemaan Webaston rättikattoluukkua. Ohjeita ei löytynyt, mutta löytyi jonkun samankaltaisen rievun ohjeet joita soveltaen lähdin asennusta suorittamaan.

Pelkuruus ja Siperia ovat sen verran opettaneet, että ensin tein testiasennuksen paksulle pahville ja kun se pienen ähräämisen jälkeen onnistui, kairasin rälläkkää ja pistosahaa hyväksikäyttäen reiän AMI:n kattoon. H-i-u-k-k-a-s-e-n hirvitti reiän teko ehjään, just maalattuun kattoon van sääli on sairautta ja pokasaha soi!

Järkevänä kuomana olin peitellyt ikkunat huolellisesti kuumien rälläkkäkipinöiden varalta, vaan liian myöhään havahduin siihen että kyllähän se saatanan kipunat myös vastamaalattua maalipintaa korventaa. Mie olen perseestä ja idiootti, anteeksi Ranskani. Katossa siis ziljoona kipunoiden polttamaa pikku rosoa joihin tarttuneet rautamuruset ruostui ekana sadepäivänä, lisää paikkamaalailua luvassa - joskus. Äh.

IMG_3909 IMG_3910 IMG_3916

Luukun tiivistäminen olikin sitten melkmoisen hankala homma, koska AMI:n katossa pontevat pokkaukset tukevuutta antamassa. Reippahasti liima-/tiivistemassaa ja luulin homman olevan sillä selvä mutta eka pesu osoitti lisätiivistelyn tarpeelliseksi. Aluksi näytti että katto oli kovinkin tiivis vaan veden pentele oli hiipinyt kattoverhoilun alle, ovien yläpuolella kulkeviin kouruihin josta sitten loiskahti kuskin ja kyytiläisten niskaan ekassa jarrutuksessa! Hahahah!

IMG_3924 IMG_3918 IMG_3922
IMG_3920

No, luukku on nyt paikallaan, näyttää erittäin hyvältä, mekaniikka toimii ja katto auki ajellessa tuo mukavasti lisää ilmaa ja valoa kabiiniin. Ajoviima menee mainiosti katon yli eikä vie tupeeta päästä ja heitä ötököitä silmille, lisää tiiviyttä olis kiva yllätys!

 

Vastaa