Siirry sisältöön

AMI8, ensimmäiset tuunaukset!

Spread the love

img_2577

18.5.2012
Huomenna olis Jaoksen Kevätretki Kuopion suunnalle ja tavoite oli että reissu tehdään Aimolla, koska Eldo pitää liian pahaa metakkaa, Pakun remppa on kesken ja Punikki on vielä, valitettavasti, talvisäilössä Mattisenlahdessa.

Ruokiksella tein perinteiset eli kävin Öljypisteellä vaihdattamassa ekat öljyt sekä koneeseen & lootaan sekä öljyn suodattimen tietty. Lootan täyttöproppu oli tyystin jumissa ja porukalla jahuttiin tunti ennen ku proppu saatiin auki ja uutta lirua lootaan. Piti purkaa lämmitysputket ja ties mitä lipareita hittohon että mahtui vipuamaan kunnolla.

dscn0726

Mitään isompia remppoja en meinannu nyt tehdä, mutta niskatuet oli etupenkkeihin askarreltava ja ne nappasin Pakusta, koska sen penkeille oli muita suunnitelmia. Joo, päivällä kun oli kaupungilla asioimassa niin kattoverhoilu tipahti päähän aiheuttaen melkoisen säikähdyksen ja hetkellisen näkökentän supistumisen. Sprayliimaa ja malttia ja sinnehän se tarttui ja siistikin tuli, mitäny parta ja silmälasit oli ihan takussa ja sameena liimapölystä, tärpätillä läks.

dscn0888

Niskatuet asentui ja tuli ihan jees. Kuskinpuoleisesta penkistä on kisko säpäleinä, siitäkin tiesin etukäteen - pitää muistaa metästää jostain sopiva donori josta rälläköidä puuttuva siivuinen. Apurin penkki onpi ok.

Mitään ylläreitä ei siis tullu vastaan, mattojen alle en ole vielä kurkistanut mutta alusta näyttää sen verran hyvältä että tokko sieltä pommeja tulee vastaan.

Moottoriöljyt: Valvoline Turbo 20W-50
Vaihteistoöljyt: TB EP 80-90

Mittarinlukema: 45797

Vastaa